business plan financial plan sample coop admission nuclear power plant 200 word essay homework help cliffsnotes essay writers scam master thesis mehrzahl professional resume writer calgary community service thesis statement

Hledáme dobrovolníky na pomoc při sběru žab ve Štěpánovicích!

Od roku 2008-9 migrují chráněná ropucha obecná a skokan hnědý k páření a kladení vajíček z lesů 3-5km vzdálených přes silnici k soukromému rybníku a kvůli projíždějícím vozidlům dochází k jejich velkému úhynu. Žáby ve směru k vodnímu zdroji putují ve dvojici – menší sameček sedí pevně na větší samičce, na které leží zodpovědnost za reprodukci. V rybniční vodě dochází k páření, pak se sameček odpojí a nechá oplodněnou samičku vyklást vajíčka. Samci snůšku několik dní hlídají a samičky se vrací jednotlivě zpět - do lesa, kde přirozeně žijí. Je tedy potřeba zajistit pomoc žábám v obou směrech. Možná vás napadá – proč? Rozježděné krvavé pozůstatky žab jsou dokladem toho, že došlo k chybě v lidském konání a tu se snažíme napravit. Navíc porušení druhové stability v oblasti může ovlivnit už tak křehkou rovnováhu v přírodě – stavy bodavého hmyzu, kterými se žáby živí a jejichž počty budou s oteplováním růst, jsou jednou z obav, které nás mohou vést k ochraně těchto nenápadných obyvatel našich lesů. Na zajištění migrace se v minulosti podíleli: manželé Macháčkovi z Křížovic, ZŠ Doubravník, o.s. Naša dědina ze Štěpánovic, Ekoporadna Tišnovsko, Obec Štěpánovice a řada jednotlivců. Každým rokem je třeba zbudovat zábrany po obou stranách silnice v délce asi 300m a zajistit sběr a přepravu žab za silnici a od rybníku zpět. Žáby během migrace nepřijímají potravu a potřebují urazit cestu k vodě a zpět co nejrychleji. Migrace začíná v závislosti na počasí v březnu a ukončuje se během května.

V sobotu 22. března se ve vybrané části podél silnice mezi starou a novou částí Štěpánovic budou stavět zábrany pro migrující žáby. V dalších dnech od 23. března do 10. května 2014 začne sběr ropuchy obecné a skokana hnědého.

Můžete-li přijít od konce března do zač. května pomoci, kontaktujte koordinátorku Adélu Nešporovou: nesporova.adela[zavináč]gmail.com, tel. 607088593.

 
Datum: 
So, 22. Bře 2014
Místo: 
Štěpánovice
Druh akce: