Dá někde na Tišnovsku sehnat regionální osivo na zahradu, myslím tím běžné luční byliny a trávy?

Dle našich informací se regionální produkcí osiv lučních směsí v okolí nikdo nezabývá. Pro informaci je ale nutné podotknout,

že v případě lučních společenstev nejsou v rámci ČR tak markatní rozdíly, jde spíše o vazbu lučního společenstva na stanoviště, 

tedy například na výsušných zásaditých půdách lze po celé ČR nalézt hodně podobné luční společenstvo (samozřejmě za předpokladu, že je louka udržována extenzivně). Pokud byste měla zájem o založení lučního trávníku, je základem znalost rámcových stanovištních podmínek na Vaší zahradě a podle toho následně zvolit typ směsi. 

Produkcí lučních směsí se zabývají firmy Planta Naturalis a Agrostis.

Na http://www.agrostis.cz/?pg=kvetnate-louky naleznete složení jednotlivých směsí, které jsou namíchané pro různé typy stanovišť.

(Dle počtu druhů je zřejmé, že sběr semen bylin a míchání směsí je natolik náročné, že se regionální sběry provádí výhradně v chráněných krajinných oblastech nebo pro rekultivace velkých ploch). U firmy Agrostis je možné informovat se, odkud osivo pochází, pravděpodobně bude z jižní Moravy (sběry se provádějí v okolí Brna)

Kategorie: