Zeleň, zahrada

Jsou plody břečťanu jedovaté?

Plody břečťanu popínavého (Hedera helix) jsou modročerné bobule, které mohou vyvolat nevolnost, zvracení, průjem a po konzumaci většího množství i ohrozit člověka na životě. U dětí způsobuje otravu, projevující se zvracením, požití jen několika málo bobulí. Pro ptáky jsou plody neškodné.

Jak funguje kompostovací toaleta? Kde ji lze pořídit?

Existují různé typy kompostovacích toalet. Jedná se o suché záchody, které fungují na principu oddělení tekuté složky od tuhé. Exkrementy se rozkládají za přístupu vzduchu, tedy nekvasí a nehnijí (minimální zápach) a mohou být využity ke kompostování. Hodí se všude tam, kde není napojení na kanalizaci (chaty, zahrady apod.). Podstatné je i šetření vodou.

Více informací včetně možnosti nákupu např.: www.ecoshop.cz

Rýt – ano nebo ne?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Existují různé pohledy zastánců tradičního a biologického pěstování. Po staletí se k obdělávání půdy využíval pluh a v zahradách se rylo na určitou hloubku. V současné době je smysl hlubokého zásahu zpochybňován novým pohledem na život v půdě. Půdní organismy citlivě reagují na změny v prostředí, jsou tedy po zásahu oslabeny. Zastánci tradičního zpracování půdy však namítají, že je hlubokým zásahem život v půdě dokonce posilován. Nelze tedy rozhodnout, jestli je rytí nutné nebo škodlivé.

Jsou slupky od citrusů vhodné ke kompostování?

Slupky citrusů jsou často napuštěny chemikáliemi (především fungicidy proti plísním), tudíž ke kompostování nevhodné. Chemicky neošetřené citrusy kompostovat lze (ne větší množství v malém kompostu – náchylnost k plesnivění).

Jak ošetřovat stromy napadené rakovinou?

Rakovina postihuje většinu ovocných stromů, nejčastěji jabloně. Je způsobena patogenní houbou rážovkou rakovinovou (Nectria galligena), která ničí podkorní tkáně stromů, podněcuje růst novotvarů, které brání transportu vody a působí prosychání větví. Na větvích se v kůře vytvářejí velké otevřené rány se silnými vyvýšenými okraji. Menší větve rychle odumírají, větší přežívají i několik let.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zeleň, zahrada